GİRİŞİMCİLİK AKADEMİSİ

 Daha fazla kazanmaya ve daha fazla
müşteriye mi ihtiyacınız var? 

"Satışlarınızı ve Müşterilerinizi Arttırmak İçin 
3. Adım Nasıl Uygulanmalı"

Yanlış şekilde Facebook reklamları ve İnstagram reklamları vermeyi DURDURUN!

Facebook da reklam verirken, instagramda reklam verirken çoğu kişi sadece tanıtımını yap butonuyla reklam veriyor. Fakat bu şekilde reklam vermeye 1.seviye reklam verme diyebilirim. Ve bu şekilde reklama çıktıklarında aslında bir çok satışı ve müşteriyi de kaçırmış oluyorlar.

3.seviye reklam vermek olarak anlattığım bu yöntemi kullandığınızda, reklamlarınızdan aldığınız sonuçlar ve dönüşümler ciddi şekilde artacak.Facebook reklamları ve dönüşümlerinizi arttırma hakkında sorularınız varsa, bu video tam size göre.

Bu videoda şunları ele alacağım:

  • Neden tanıtımını yap butonuyla reklam vermek yanlış?
  • 1.seviye ve 2.seviye ve 3.seviye reklam verme teknikleri nelerdir?
  • Reklamlarınızla daha fazla müşteri ve satış nasıl yapabilirsiniz?
  • VE... siz nasıl daha fazla para kazanabilirsiniz!

İçeri girelim!

Herkese merhaba arkadaşlar. Yeni konumuzla birlikteyiz yeni konumuz dönüşümleri arttırma yolları, çok da trafik var bakalım nasıl anlatacağız.

Dönüşümleri artırma yolu deyince aklımıza reklam yaptığımızda ki dönüşümler bu tür daha fazla bize müşteri getirecek olan dönüşümleri anlayabiliriz. Birçok kişi reklam yayınladıkları zaman sadece şunu yapıyorlar mesela bi görsel paylaşıyorlar Instagram'dan Facebook'tan sonra orada tanıtımını yap butonu var tanıtımını yap butonuna basıyorlar sonra yaşı cinsiyeti ayarlayıp reklam veriyorlar.

Böyle reklam verdiğinizde neredeyse sürekli yeni müşterilerinize ulaşmak adına bu reklamı veriyor oluyorsunuz yani daha önceden müşteriniz olmuş kişileri lazer hedefleme dediğimiz şekilde hedeflememiş oluyorsunuz. Sürekli yeni müşteriler bulmaya çalışmış oluyorsunuz, şöyle düşünün daha iyi anlaşılması açısından şu trafiği bir halledeyim arkadaşlar. Şöyle düşünebilirsiniz mesela siz bir bir yerde oturuyorsunuz ve orada mesela ne firması olabilir hepimizde olan mesela a101 bim diyelim. A101 ve BİM tarzı yerlere Sürekli yeni müşteri mi gelir yoksa var olan müşterilerimi gelmeye devam eder. Yani daha çok yeni müşteri mi gelir hiç oraya gelmemiş müşteri mi gelir yoksa var olan müşteriler mi daha çok gelir daha önceden gelmiş müşteriler mi daha çok gelir. Tabii ki de arkadaşlar daha önceden gelmiş müşteriler daha fazla gelir çünkü onlar hem alışmıştır Hem daha önceden oranın ürünlerini alıp memnun kalmışlardır. Tabii burada memnun kalma şartı söz konusu memnun kalmışlardır bir daha alışveriş yapmak istediklerinde Eğer A101 onlar için gerçekten güzel bir izlenim güzel anı güzel bir deneyim bıraktıysa o kişiler yine o a101'den alışveriş yaparlar.

Normalde sosyal medyadada bu şekilde olmamız gerekiyor ama sürekli yeni müşteriler, bu arada yeni müşteri kazanmak yani daha önceden hiç sizi tanımamış olan bir müşteriye ulaşmak ve onların sizden alışveriş yapmasını sağlamak ya da herhangi bir hizmetinizi almasını sağlamak en zor ve en çok para gerektiren müşteri bulma yöntemidir diyebilirim. Yani müşteriniz sizi müşteri adayınız sizi tanımıyor. Sizin yaptığınız işten bi haberler ve hiçbir şekilde daha önceden onların karşısına çıkmamışsınız, karşısına çıkıyorsunuz reklamlarla ve satın almasını bekliyorsunuz ama satın almıyorlar. Bu tıpkı bizim şuna benziyor mesela hiç tanımadığımız bir işyerine bir dükkana bir firmaya giriyoruz ne kalitesini bilmiyoruz mesela kot alacağız diyelim ne kalitesini biliyoruz ne başka bir şeyini biliyoruz markada olmamışız daha önceden ki çoğu kişi zaten markada değil mesela Levis değiliz ya da işte Zara değiliz yani insanların gözü kapalı marka algısı ile girip hemen alıp çıkacakları bir yer değiliz böyle olduğumuzu düşünüyorum en azından genelimizin.

Ondan dolayı müşteri bizim ya da biz Hiç tanımadığımız bir yere giriyoruz iş yerine gidiyoruz bakıyoruz ve alamıyoruz ilk girdiğimizde aslında ilk girdiğimizde o iş yerinin ne yaptığını neler sattığına bakıyoruz elimizle kontrol ediyoruz gözümüzle kontrol ediyoruz ve oradan ilk defa girdiğimiz yerden genel alışveriş yapmıyoruz ama ne oluyor Eğer o yerle alakalı birkaç tane yorum görürsek birkaç tane arkadaşımız tavsiye ederse artık biz de onlara güveniyoruz. Ama internette de sosyal medyadada aynısını yapmak gerekiyor ve insanlar da aynısını yapıyor yani bu alışkanlıklar aslında real dünyada farklı sosyal medyada farklı değil. Aynı kişiler zaten sosyal medyada ve aynı alışkanlıklar devam ediyor.

Yani diyeceğim o ki ilk reklamınızı gören kişiler eğer tamamen yeni müşterilerinize sizin hiç tanımamış yeni müşteriden kastım bu yeni müşteri adayınızdan kastım bu, tamamen sizi hiç tanımayan birisine sizi hiç görmemiş birisine reklama çıktığınızda satış alma ihtimaliniz satış yapma ihtimaliniz oldukça düşük. Tabii ki de satış yapılabiliyor Ama buradaki dediğim gibi sayı ve rakam gerçekten hani Reklamların birçoğunun işe yaramıyor gibi hissedilmesine sebep veren nokta burası. Sadece hiç tanımamış olan kişilere sürekli reklam gösterme ile çoğu satış aslında kaçıyor. Bu tanıtımını yap butonu Instagram ve Facebook un facebook'un aslında, Instagram'ıda Facebook satın aldı ya Facebook'un Bütün her kullanıcısının reklama ihtiyacı olan bütün her kullanıcısının reklam verebilmesi için, kolay reklam verebilmesi için hızla müşteri kazanabilmesi için hızla aslında para harcayıp Facebook'a kazandırabilmesi için yaptığı bir ayar Ama bu en basic düzey yani en alt seviyede sonuçlar alınabilecek yerlerden bir tanesi. Peki bunun bir ilerki versiyonu bir ilersi ne derseniz burada da Facebook business hesaplarımız devreye giriyor burada birçok insanın söylediği pixeliniz kurulu olması gerekiyor olaylarınız kurulu olması gerekiyor vesair bunlarla çok kafanızı bulandırmak istemiyorum çünkü Motorun üzerinde de pür dikkat oradaki bütün detaya veremeyeceğim için ben sadece sizlerin 3.aşamanında ne olduğunu anlatacağım ve oradaki farkındalığımızı kazanmanızı istiyorum aslında.

İkinci aşama 1. aşama neydi herkesin yapabileceği tanıtımını yap butonuna tıklayıp reklama açmak ikinci aşamada sosyal medya uzmanlarının genellikle %90'ının falan artık dillerine pelesenk olan pixeliniz olması gerekiyor pixelinizi doyuma ulaştırmanız gerekiyor. Pixel dediğimiz şeyide bilmeyen arkadaşlar için açıklayayım arkadaşlar Pixel genel anlamıyla Sizin internet sitenizi ziyaret eden reklamlarınızı ziyaret eden reklamlarınıza tıklayan size dm gönderen vesaire. Buradaki Bütün herkesi tutma Facebook'un tuttuğu bir yazılım parçası aslında yani sizinle ilgilenen kişileri tekrar onları hedefleyebilmenizi sağlıyor.

Bunu çoğu sosyal medya uzmanıda sadece pikselin yeterli olduğuna inanıyorlar. Bu da ikinci versiyon. Yani hala daha iyi numarası var bu işin Pikselde şöyle bir hata yapılıyor. Piksel dediğimiz olay Facebook'un Aslında daha çok kazanabilmesi için bize daha çok kazandırabilme vaadi ile yaptığı bir yazılım parçası. Bunu nereden anlıyoruz pikselde neden günler var mesela neden 180 gün neden 365 gün var Neden 3 sene yok piksel daha önceden beri var ya da kurulduğu andan itibaren daha fazla Açılabilir. Bunlar neden yok çünkü sürekli oradaki datayı taze tutmamızı istiyor Facebook, taze tutmanın birinci şartı da ne reklamlarla Instagram profilinize reklamlarla internet sitenize trafik çekebilmeniz. Trafik çekebilmeniz için kime ödeme yapıyorsunuz Facebooka.

Piksel de bundan dolayı var yani piksel aslında çok bizim işimize yarıyor ama Facebook'unda çok işine yarıyor birçok sosyal uzmanı şöyle söyleyebilirim yani 100 taneden 90'ı bunu bu şekilde fark etmiyor Pixel Sadece bizim işimize yarayan bir şey olarak fark ediyor bizim işimize tamamen yarayan %100 yarayan ve Facebook'un işine yaramayan bir şey olsaydı ne olmuş olurdu bütün datayı istediğimiz gibi oynayabilirdik ama datayı bırakın istediğimiz gibi oynamayı datayı göstermiyor bile Çünkü farklı bir yerlere kopyalayabiliriz vesaire diye bu da ikinci versiyon

Peki bunu yapan kişiler kazanıyor mu bunu yapan kişiler ilk versiyonunu anlattığım birinci aşamada anlattığım tanıtımını yap dan çok daha fazla kazanıyor. Çünkü bunu yapan kişiler yani pikseli kullanan kişiler olayın aslında özünü kavramış olan kişiler. Yani reklamla bir yere bir internet siteme bir Instagram profilime bir Facebook profilime ben reklamla müşteri adayımı çekiyorum o müşteri adayımıda Facebook tutuyor benim için ben de onu tekrardan kullanırsam aslında beni ve yaptığım işi artık tanıyor olan kişilere reklam çıkarım ve bir tanışıklığımız olduğu için daha fazla satış yaparız diyorlar ve haklılar daha çok satış yapılıyor. Tabi piksel herkesin halledebileceği herkesin yapabileceği bir şeyken aslında işin içine girince hiç de öyle olmadığı anlaşılıyor işin içinde olaylar çıkıyor pikseller eventler Bir sürü bir sürü ayar çıkıyor ama dediğim gibi tanıtımını yaptan ziyade pikselle çalışmayı o data ile çalışmayı o sistemle çalışmayı öğrenen kişiler çok daha fazla kazanıyor.

Özellikle tanıtımını yap yapan kişilerin pikselle çalışmayı O reklamlarla çalışmayı sadece yeni müşteriler ile değil de daha önceden karşılarına çıktıkları müşterileriyle çalışmaya öğrenirlerse en az 3-4 kat fazla kazanıyorlar. Yani bana şimdi gelip soruyorlar mesela daha fazla kazanmamız için ne yapmamız gerekiyor, daha fazla kazanmanız için normal tanıtımını yaptan artık vazgeçmeniz gerekiyor.

Çünkü burası gerçekten Facebook'un tamamen hızlı para tüketmeniz için kurduğu bir yer piksele geçmeniz gerekiyor diyoruz. Piksel tabiki biraz karışık geliyor ama bunun da ilerisi var. Bunu da ne yazık ki birçok kişi bilmiyor ve birçok kişi kullanmıyor ve çok fazla satış kaçırıyorlar arkadaşlar. Bu da datayı piksel yerine pikselle de toplayacağız datayı kendinizin ve farklı bir platformda farklı bir şekilde tutmayı öğrenmenizdir. Burada bilen arkadaşlar şu andan itibaren pikseli bilen arkadaşlar beni çok daha rahat anlayacaklardır. Pikselde datayı tuttuğunuzda Facebook ne derse onu yapmak zorundasınız.

Facebook size şunu derse 1 gün 180 gün dü ama artık bundan sonra 90 güne izin veriyorum Son 90 gün internet sitenizi ziyaret eden kişileri size gösterebilirim size verebilirim derse hiçbir şey yapamayız arkadaşlar hiçbir şey yapamazsınız. Yani neden 90 gün oldu neden 180 gün değil artık diyemezsin. Ama her kapının bir girişi olduğu gibi çıkışı da vardır Facebook'un da var.

Facebook da reklam verdiğinizde piksel Facebook sizin yerinize pikselde bu datayı tutuyor. Reklam verdiğiniz kişileri tutuyor vesaire. Ama siz Dışarıda internet sitenizde mesela e-posta telefon numarası vesaire ile ad soyadla kendi pikselinizi Aslında doğru cümle bu olacak Kendi pikselinizi kendiniz Facebook dışındaki bir yerde tutmayı öğrenir bunu alışkanlık haline getirirseniz yarın bir gün Facebook'un yaptığı hiç bir güncellemeden etkilenmezsiniz yarın bir gün her yerde bu datayı kullanabilirsiniz. Mesela hemen bir örnek verelim düşünüyorum bu arada hemen bir örnek vereyim mesela satış yapıyorsunuz diyelim satışı bir kanala yönlendiriyorsunuz internet sitenizde de olur İnternet sitenizin dışında Mesela bir yere yönlendiriyorsunuz diyelim o yönlendirdiğiniz yerde sizin eposta veya cep telefonu numarası veya ad soyad bunları almanız demek aslında bu dataya sahip olmanız sahip olduğunuzda data anlamına gelir. Piksel bizim sahip olduğumuz bir data değil piksel Facebook'un sahip olduğu bir data ve Facebook ne derse o olur Sahip olduğunuz şey hakkında Siz %100 hüküm verebilmelisiniz. Yani diyebilmelisinizki ben bunu burada tamamını kullanıyorum Ben bunu burada tamamını kullanamıyorum Eğer siz bunun sahibi değilseniz bunu yapamazsınız kiracı ev sahibi gibi düşünün. Kiracı kirasını öder evde oturur evi satamaz tamamen Kendi isteğiyle değiştiremez vesaire ama ev sahibi evi istediği zaman satabilir farklı kişilere kiralayabilir.

Pikselde ev sahibi Facebook, ama sizin ev sahipliğini data tutmak olacak. Data tutmayı öğrenmeniz ciddi anlamda size çok güzel fayda sağlayacak. Mesela bir örnek daha düşüneyim mesela Butik siniz diyelim bütün siparişleri whatsapp üzerine alıyorsunuz dm i WhatsApp'a yönlendiriyorsunuz işte soruları WhatsApp'a yönlendir her şeyi whatsappa yönlendiriyorsunuz bir yere yönlendiriyorsunuz ama ama bu Facebook'un dışında yani Facebook mesajları yönlendirmiyorsunuz Instagram dm lere yönlendirmiyorsunuz Instagram dm lerde çözmüyorsunuz.

Mesela şimdi aklıma gelen bir şey söyleyeyim Instagram da mesela fiyat soruyoruz fiyat yazmıyorlar ya mesela şey yazıyor, WhatsApp hattımızdan bize ulaşırmısınız. Eğer bu tek kanaldan cevap vermek değilse amaçları eğer benim dediğim data toplamayı algılayabildilerse çok daha fazla kazanıyorlar ama sadece işte tek koldan cevaplayalım kafasındaysalar çok büyük bir fırsatı tepiyorlar arkadaşlar. Oradaki numaralar altın değerinde çünkü oradaki numaralar sizinle tanışmış ve sizinle alışveriş yapmak istemiş olan kişiler yani tekrar soruyorum daha önceden alışveriş yaptığınız yerden mi daha çok alışveriş yapıyorsunuz yoksa sürekli alışveriş yapmak için yeni yerler mi arıyorsunuz. Bu sorunun cevabı bu konunun aslında özeti bir çok kişinin ne demek istediğimi anladığını düşünüyorum ben gelmem gereken yere geldim arkadaşlar.

Şöyle; bununla alakalı Girişimcilik Akademisi Danışmanlık ve Dijital Pazarlama kursumuzda detaylı bir şekilde eğitimde anlattım daha fazla bilgi almak için girisimcilikakademisi.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz, bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşçakalın başarılar.

GİRİŞİMCİLİK AKADEMİSİ

Bu eğitim, benim uzun yıllarca şiddetle test ettiğim ve yeniden test ettiğim çok değerli pazarlama stratejilerini ve danışmanlık bilgilerini sizlere sunuyor. Kolay yoldan para kazanma yöntemlerinin hiç birine inanmıyorum ve sizde kesinlikle inanmayın! Disiplinli bir şekilde çok çalışmayla ve sadece müşterilerinizin (insanların) ihtiyaçlarını ve problemlerini çözdüğünüzde, onların hayatlarını kolaylaştırdığınızda ve en önemliside arzu ettikleri her neyse onlara verdiğinizde, şuanki durumdan çok daha fazla kazanılabileceğini düşünüyorum. Eğitimlerimizin içinde ve sosyal medyada paylaşılan başarı hikayeleri çok çalışmanın ve tam odaklanmanın sonuçlarıdır. Bu sebepten dolayı kimseye başarı ve kazanç garantisi vermiyoruz. İşletmelerin aldığı sonuçlar tipik değildir, daha fazlasını kazanabilir veya daha azını kazanabilirsiniz, bu sizin çabanıza, işletmenizin ve danışmanlık verdiğiniz firmaların çalışanlarına, uygulanan iş modelinin güzelliğine ve kimsenin kontrol edemediği piyasanın güçlerine bağlı olarak değişecektir. Sorularınızı sormak için destek@girisimcilikakademisi.com a mail atabilirsiniz.

Girişimcilik Akademisi - © 2020 Tüm Hakları Saklıdır